YA pirmie soļi

Pirmā daļa:

Jauniešu akadēmijas īpatnības

Jauniešu akadēmija (YA) ir alternatīva jauniešu komandai (YP). Pārvaldot jauniešu akadēmiju, menedžeris var kontrolēt audzēkņu izaugsmi un potenciāli augstvērtīgākajiem kadriem treniņprocesu virzīt tā, lai iznākot no akadēmijas, jaunietis varētu kandidēt uz iekļūšanu U-20 izlasē. Lai varētu cerēt iekļūt izlases sastāvā, kandidātam no akadēmijas jāiznāk 17 gadu un 0 dienu (dienu skaits var būt arī nedaudz lielāks) vecumā un pamatprasmei būtu jābūt ”teicami” (excellent), vārtsargiem pamatprasmei jābūt ļoti augstam ”labi” (solid). Jāpiebilst gan, ka jauniešu akadēmijā ir mazākas iespējas atrast un uztrenēt multiskilainus ”monstrus” kā tas ir jauniešu komandā.

Papildus interesi junioru treniņprocesam (notiek spēļu simulācijas laikā) var piešķirt sportiska sāncensība starp jauniešu komandām gan līgas spēlēs, gan draudzības spēlēs, kas var notikt vienu reizi trīs nedēļās.

Treneris

Saņemot jauniešu akadēmiju, tiek saņemts arī treneris, kuru nav iespējams nomainīt (treniņu ātrums no tā nemainīsies, jo visi treneri ir vienlīdz kvalitificēti). Treneris ir redzams jauniešu akadēmijas sadaļā ”treniņi”. Šajā pašā lappusē var redzēt pēdējā treņa rezultātus, kurus sniedzis YA treneris. Treniņu ziņojumu arhīvā Supporteriem būs aplūkojami 11 iepriekšējo spēļu treniņrezultāti, bez supporter esošajiem menedžeriem – 2.
Šajā lapā atrodas arī izkārtojumu pieredzes sadaļa, kur var redzēt, kādā līmenī kurš izkārtojums šobrīd ir iespēlēts. Lappuses apakšdaļā ir iespēja nomainīt primāro un sekundāro treniņveidu.

Treniņi

YA spēlētāji treniņu saņem pēc katra viņu nospēlētā mača. Tā kā pats mačs tiek simulēts pirms tā ”translācijas”, tad var teikt, ka spēlētāji treniņu saņem uzreiz pēc mača simulācijas. Tādēļ, ja līdz spēles sākumam ir palikušas 15 vai mazāk minūtes, treniņu veidus mainīt nav jēgas. Treniņš notiks tāds, kāds tas ir bijis līdz tam momentam.

Jauniešu akadēmijā, atšķirībā no pieaugušo komandas, tiek dota iespēja trenēt divu veidu treniņus – primāro un sekundāro. Sekundārais treniņš ir mazāk efektīvs nekā primārais. Treniņveidi (primārais un sekundārais) var būt dažādi vai arī vienādi (šajā gadījumā summārais treniņa devums samazinās – sekundārais treniņš ir vēl mazāk efektīvs). Draudzības spēļu, kas var notikt reizi trīs nedēļās, treniņu efektivitāte, ir mazāka, nekā līgas spēlēm.

Aptuvens treniņu devums:

Līgas spēles
Primārais treniņš 100%
Sekundārais treniņš 50%
Viena tipa primārais + sekundārais treniņš 120%

Draudzības spēles
Primārais treniņš 80%
Sekundārais treniņš 40%
Viena tipa primārais + sekundārais treniņš 96%

Individuālais treniņš līgas spēlēs
Primārais treniņš 80%
Sekundārais treniņš 40%

Individuālais treniņš draudzības spēlēs
Primārais treniņš 64%
Sekundārais treniņš 32%

Trenera ziņojums par spēli parādās tieši diennakti pēc spēles beigām. Treneris ziņo par viena spēlētāja, kas nospēlējis vismaz 45 min. primārā treniņveida pozīcijā, šībrīža prasmes līmeni šajā prasmē. Piemēram, ja primārais treniņveids ir saspēle, treneris ziņos par kāda centrālā pussarga saspēles prasmes līmeni. Tas pats attiecas arī uz sekundāro treniņu, tikai šajā gadījumā treneris ziņos par spēlētāja potenciālo prasmes līmeni sekundārā treniņa prasmē. Ja visiem spēlētājiem, kas spēlē trenējamā pozīcijā potenciāli ir atklāti, tad treneris vairs nesūtīs šāda tipa ziņojumus.
Treneris neziņos par sekundāro treniņu, ja abi treniņveidi ir vienādi.
Piedevām treneris var paziņot maksimālo prasmes līmeni netrenējamai prasmei kādam no trim potenciāli labākajiem spēlētājiem, kuri spēlē netrenējamās pozīcijās. Šos trīs labākos spēlētājus netrenējamās prasmēs, treneris izvēlas no tiem spēlētājiem, kuriem netrenējamo prasmju potenciāls vēl nav zināms.

Jauniešu līgas

Lai jauniešiem nodrošinātu kvalitatīvu treniņprocesu, jauniešu akadēmijas komandai ir jāpiedalās kādā jauniešu līgas grupā. Līgas var būt atklātas – visiem, vai slēgtas – līgas izveidotājs var ielūgt attiecīgas jauniešu komandas savā grupā. Līgas var būt reģionālas, nacionālas vai starptautiskas. Turklāt var atšķirties to lielums – komandu skaits kas piedalās līgā (4, 6, 8, 12 un 16 komandas). Katrai līgai ir savs spēļu kalendārs un starpsezonas laiks. Kad pieaugušo komandām iestājas starpsezona, arī jauniešu līgās spēles nenotiek.

Skauti

Jūsu YA var būt no 1 līdz 3 skautiem. Tie meklē jaunus spēlētājus vecumā no 15 līdz 17 gadiem Jūsu izvēlētajos valsts reģionos. Skautam var dot norādījumu meklēt konkrēta tipa spēlētāju (piem. uzbrucēju) vai jebkura tipa spēlētāju. Zvanīt skautam var vienu reizi nedēļā. Nedēļu maiņa notiek sestdienās pēc finanšu pārskata veikšanas plkst. 00.15 pēc HT laika.

Spēlētāji

Jauniešu akadēmijā vienlaikus var atrasties ne vairāk kā 16 spēlētāji. Saņemot jauniešu akadēmijas komandu spēlētāju vecums tajā svārstās no 15 līdz 17 gadiem. Spēlēs var piedalīties spēlētāji, kas ir vecumā no 15 līdz 19 gadiem. Spēlētāji sākot no 19 gadu vecuma vēl aizvien varēs atrasties YA, bet tie nevarēs piedalīties spēlēs. Kad jaunietim paliek 17 gadi, un, ja viņš jauniešu akadēmijā ir pavadījis vismaz 112 dienas, janietis var tikt paaugstināts uz pieaugušo komandu (tas izmaksā 1000 Ls). Tādēļ pirmajā sezonā pēc YA atvēršanas nav iespējams paaugstināt nevienu spēlētāju. Šī sezona ir jānoraksta zaudējumos, bet nākamajās sezonās pie pareiza treniņprocesa, šos zaudējumus var atpelnīt vairākkārtīgi. Ispējams, skauti piedāvās dadzus potenciāli ļoti labus spēlētājus, tādēļ jāizvēlas viena (vai vairāki, ja treniņprocesu var pakārtot visiem) zvaigzne un pilnībā treniņprocess jāpakārto tikai šim spēlētājam/iem. Viena zvaigzne sezonā var atpelnīt ar YA saistītos izdevumus desmitkārtīgi.

Palīgs

Ērtākai jauniešu akadēmijas pārvaldīšanai var izmantot online palīgprogrammu Hattrick-youthclub.
Šeit var ievadīt informāciju par spēlētājiem (manuāli), nospēlētajām spēlēm (automātiski-sinhronizējot), trenera komentārus (manuāli vai automātiski), par atlaistajiem un uz pieaugušo komandu pārceltajiem spēlētājiem. Programmā kompakti var apskatīt spēlētāju prasmju līmeņus, cik ilgi spēlētājam jātrenējas līdz prasmes līmeņa lēcienam, kurā pozīcijā laukumā spēlētājs parādījis sevi vislabāk (spriežot pēc zvaigznēm, bet neņemot vērā laikapstākļu ietekmi), prasmju kalkulatoru u.c.

Otrā daļa:

Pirmā spēle iekš YA

Jauniešu akadēmiju var atvērt ieejot sadaļā ”Jauniešu komanda, Pārskats”. Sākumā tiek iedots viens treneris un viens skauts. Pirms tam nepieciešams noņemt visas izmaksas, kas saistītas ar jauniešu izlūkošanu (YP). Tāpat sākumā saņemsiet sešpadsmit spēlētājus, lai uzreiz varētu sākt spēlēt spēles un veikt treniņprocesu. Šie spēlētāji nav īpaši talantīgi un maksimālais potenciāls tikai dažiem var sasniegt ”apmierinoši” (passable) kādā no prasmēm. Jauniešu akadēmijas brīdī Jūs samaksājat vienreizēju maksājumu – 2500 Ls. Akadēmijas uzturēšana ar vienu skautu izmaksā 5000 Ls nedēļā, katrs papildus skauts izmaksās vēl 2500 Ls. Nāksies arī maksāt papildus 2500 Lats pirmajā nedēļā kā maksu par līguma noslēgšanu ar skautu. Tādēļ atkarībā no kluba finansiālajām iespējām svarīgi saprast, cik skautu Jūs varat atļauties turēt. Jo vairāk skautu, jo lielākas iespējas, ka viņi piedāvās Jums piemērotu spēlētāju. Atsakoties no viena skauta piedāvātā spēlētāja, Jūs varēsies pazvanīt otrajam un trešajam skautam un iespējams kāds no piedāvātajiem spēlētājiem būs gana labs, lai tiktu paņemts Jūsu YA. Turot trīs skautus, YA izmaksās divas reizes dārgāk nekā turot vienu skautu (10000 Ls pret 5000 Ls).

Ja esat atradis spēlētāju ”zvaigzni” un tas jātrenē vēl vismaz vienu sezonu, tad Jūs varat atlaist skautus un atstāt tikai vienu skautu. Tādā veidā tiks ietaupīti 5000 Ls nedēļā, turklāt spēlētāju kvalitāte var? arī no tā neciest.

Kad esat paņēmis skautus, dodiet tiem uzdevumu meklēt spēlētājus konkrētos valsts reģionos (pilsētās) ar lielāko skaitu lietotāju, jo jo lielāks skaits lietotāju attiecīgajā reģionā, jo vairāk spēlētāju šajā reģionā tiek ģenerēti un attiecīgi izvēle lielāka. Skautam norādot attiecīgu spēlētāja tipu (piem. centra aizsargs, malējais pussargs), viņš biežāk atradīs tieši šāda tipa spēlētāju, bet vidēji viņi būs vājāki nekā meklējot jebkāda tipa spēlētāju. No otras puses būs iespēja atrast patiesi ļoti talantīgu spēlētāju.

Iestāšanās jauniešu līgā

Jauniešu akadēmijas komanda var pievienoties jekurai jauniešu līgai pēc izvēles. Ir iespēja arī pašam izveidot savu līgu. Lai izveidotu līgu ar 12/16 komandām, menedžerim ir jābūt pasūtītam Supporter. Līgas izveidotājs var noteikt kad notiks līgas spēles. Kā tiko līga ir aizpildījusies, automātiski sākas līgas sezona. Tāpat kā pieaugušo komandai, arī jauniešu līgas spēles notiek vienu reizi nedēļā. Kolīdz līgā ir aizvadīti divi apļi, (katra komanda ar katru ir nospēlējusi gan mājās, gan izbraukumā) iestājas jauniešu līgas starpsezona. Starpsezonā pazūd komandu iegūtie punkti un spēlētāju savāktās kartiņas. Tāpat starpsezonā jebkura komanda var pamest līgu un pievienoties kādai citai, tajā brīdī atvērtai līgai. Lielās līgās ar 12 un 16 komandu dalību, sezona ilgst samērā ilgu laiku, bet toties spēļu kalendārs ir zināms ilgu laiku uz priekšu un nav jādomā kad tiks spēlētas nākamās spēles. Kā mīnuss lielām līgām ir minams tas, ka spēlētājiem uzkrājas dzeltenās kartītes un diskvalifikācijas dēļ tiem var nākties izlaist spēles, kas nozīmē, ka tiks izlaisti treniņi. Mazās līgās (4 vai 6 komandas) sezonas ir salīdzinoši īsas un kartīšu problēma faktiski nav aktuāla.
Bieži vien mazās līgas pēc pēdējā sezonas mača tiek atstāta un tūlīt pat tiek vērta vaļā jauna mazā līga. Jaunajā līgā spēles sākas pēc 2 dienām (ja līga ir paspējusi aizpildīties ar komandām). Tādā veidā mazajās līgās spēlējošās komandas var iegūt pāris treniņu vairāk, kas īpaši svarīgi, ja trenējiet zvaigzni un steidzami jāpaspēj uztrenēt spēlētājs līdz nepieciešamajam līmenim. Kā mīnusu šajā gadījumā var minēt darbietilpību – jāpievērš daudz lielāka vērība YA.

Spēlētāju izvietojums

Reizi nedēļā junioru komanda aizvada līgas spēli, piedevām reizi trīs nedēļās ir iespēja spēlēt draudzības spēli. Spēļu norādījumu un izvietojuma iespējas ir analogas kā tas ir pieaugušo komandai.
Vispirms ir jānolemj kādas prasmes Jums būtu izdevīgāk trenēt saviem jauniešiem. Šī iemesla dēļ ir jāatklāj spēlētāju potenciālās prasmes jeb vismaz šībrīža prasmju līmenis. Lai noteiktu šībrīža līmeni, spēlētājiem ir jāspēlē tajās pozīcijās, kurās svarīgas ir izzināmās prasmes.
Pēc spēlētāja zvaigznēm un trenera komentāriem pēcspēles ziņojumā var noteikt attiecīgās prasmes (prasmei ir jābūt uzstādītai kā primārajam treniņam) šībrīža līmeni. Ja treneris ir ziņojis par spēlētāju, tad problēmas nerodas – piemēram, kā primārais treniņveids ir bijis uzstādīta realizācija un kā sekundārais – īsās piespēles. Treneris ziņo par kāda vai vairāku uzbrucēju un pussargu esošajām realizācijas prasmēm un potenciālajām piespēļu prasmēm.
Grūtības rodas, ar tiem attiecīgajiem trenējamajiem spēlētājiem par kuriem treneris nav devis nevienu komentāru vai arī tiem spēlētājiem, kas spēlē netrenējamās pozīcijās. Šo spēlētāju aptuveno līmeni var noteikt pēc zvaigznēm (šeit jāņem vērā laikapstākļu ietekme uz spēlētāju ar specialitātēm sniegumu mačā). Rupji vērtējot, viena mazā zvaigznīte atbilst vienam prasmes līmenim, spēlētājam spēlējot nenobīdītam.

Piemēram, centrālajam pussargam, kas nospēlē spēli uz 5 zvaigznēm, saspēles līmenis ir apmēram ”neatbilstoši” (inadequate). Šeit gan jāņem vērā tas, ka spēlētājiem ar zemāku pieredzes līmeni pie šā paša prasmes līmeņa, zvaigžņu skaits var būt mazāks (pat par 1,5 zvaigznēm) un pretēji – spēlētājiem ar augstāku pieredzi – zvaigžņu skaits var būt lielāks, bet ne tik ievērojami kā pirmajā gadījumā.
Tādejādi trenējot attiecīgās pozīcijas spēlētājus, laika gaitā atklāsies prasmes aizvien vairāk spēlētājiem trenējamās pozīcijās. No šīs informācijas ir jāizdara secinājumi par spēlētāju potenciālu un jānospriež vai ir vērts turpināt trenēt viņu šajā pozīcijā, ja nē, tad kurā pozīcijā.
Ja šībrīža prasme trenējamajā pozīcijā spēlētājam ir ”vāji” (weak) vai mazāk, tad visticamāk treniņš šai kā pamatprasmei nebūs prātīgākais risinājums. Ja spēlētājs nevienā no izmēģinātajām pozīcijām spēļu laikā nav uzrādījis vairāk par 4 zvaigznēm, tad visticamāk šis spēlētājs ir ar ļoti zemu potenciālu un viņš no YA būtu jāatlaiž. (tiesa pēc pieredzes zinu, ka arī šādiem spēlētājiem ir iespējams augsts potenciāls, bet to trenēšanas ilgums ir pārlieku liels, lai šādus spēlētājus trenētu). Ja spēlētājs kādā no pozīcijām ir nospēlējis uz 5 un vairāk zvaigznēm, tad visticamāk šajā pozīcijā šis spēlētājs arī ir jātrenē, lai treneris paziņotu viņa esošo vai potenciālo prasmes līmeni, kas nozīmīgs šai pozīcijai.

Treniņi

1. Visdārgākie spēlētāji ir, ja no YA tiek paaugstināti un izlikti pārdošanā 17 gadu 0 dienu līdz 17 gadu 60 dienu vecumā.
Iekš YA spēlētājam jācenšas maksimāli uztrenēt pamatprasme, līdz tā paaugstināšanai uz pieaugušo komandu iepriekšminētajā vecumā. Ja pietrūkst laika pamatprasmes uztrenēšanai, var izmantot dubultotu treniņu – vienāds gan primārais, gan sekundārais treniņš pamatprasmei.

2. Jo augstāka ir spēlētāja pamatprasme un papildprasmes, jo dārgāk tas tiks pārdots.
Izdevīgāk pārdot vienu pamatprasmē ”teicami” (excellent) vai (augsti ”labi” (solid)) spēlētāju ar pilnībā uztrennētām papildprasmēm, nekā trīs – četrus šādus pašus spēlētājus bez uztrenētām papildprasmēm. Pamanot ”zvaigzni” viss treniņprocess būtu jāpakārto tikai šim spēlētājam. Pārējos spēlētājus pēc iespējas var iekļaut esošajā treniņprocesā.

3. Nav jābaidās spēlēs izmantot neiespēlējamās jeb nestandarta formācijas.
Tā, piemēram: trenēta tiek realizācija + īsās piespēles, maksimālais spēlētāju skaits, kas var tikt trenēts ir pie formācijas 2-5-3 utt. Tai pat laikā jāseko līdzi, lai laukumā kādā no pozīcijām nebūtu lielāks spēlētāju skaits kā ir atļauts, jo šādā gadījumā treniņš būs zudis. Tātad nevienā līnijā nevar būt vairāk kā viens extra spēlētājs. Tāpat arī laukumā jāiziet vismaz 9 spēlētājiem, lai spēle pretiniekam notiktu ar Jūsu delveriem nevis pieaicinātajiem kaimiņu puikām. Galvenais ir treniņš, mača rezultāts nav svarīgs!

4. Individuālais treniņš uzlabo visu spēlētāju, kas spēlējuši attiecīgajā mačā, kādu no šajā pozīcijā derīgajām prasmēm.
Šāds treniņveids ir pieejams tikai jauniešu akadēmijā.
Šim treniņveidam raksturīga ir gadījuma rakstura treniņprasmes izvēle, kas noder attiecīgajā pozīcijā spēlējošajam jaunietim. Piemēram, ja ar individuālo treniņu tiek trenēts malējais pussargs, tad derīgās prasmes šai pozīcijai būs flangs (centrējumi, malējie uzbrukumi), īsās piespēles, saspēle un aizsardzība – tiks trenēta tikai viena no šīm prasmēm.
Varbūtība, ka tiks trenēta prasme flangā ir lielāka nekā, piemēram, aizsardzībā, jo aprēķina pamatā ir Flatterman tabulas prasmju procentuālais devums konkrētajai pozīcijai. Negatīvais moments šajā treniņveidā, bez tā ka tas ir mazāk efektīvs un trenētā prasme var nebūt pamatprasme, ir tas, ka pat pēc trenētās prasmes maksimālas uztrenēšanas, tiks turpināta šīs prasmes bezjēdzīga trenēšana.

Bet individuālajam treniņam tomēr ir labs pielietojums – prasmju atklāšana lielai spēlētāju grupai. Tātad šis treniņveids noder atklājot spēlētāju šībrīža prasmes un potenciālus, tiko kā saņemta jauniešu akadēmijas komanda un spēlētāju prasmes nav zināmas.
Ar šādu prasmju atklāšanu gan nav jāaizraujas, jo pamatīgi tiek bremzēta spēlētāju attīstība. Spēlētāji lielāku labumu gūs, ja prasmes atklāsiet mainot spēlētāju pozīcijas un treniņveidus.

5. Lai pieņemtu pareizus lēmumus treniņprocesa sastādīšanā, svarīgi zināt trenējamo pozīciju treniņātrumus YA.
Tā piemēram, īsās piespēles trenēsies ātrāk nekā tālās piespēles. Jāņem vērā arī jaunieša vecums – jaunāki trenēsies ātrāk. Vēl viena īpatnība iekš YA ir tā, ka spēlētāju treniņātrumu ietekmē to rakstura īpašības. šis apstāklis, diemžēl, pagaidām nav izpētīts. Netiešā veidā šajā sakarā var minēt kartiņu pelnīšanu un attiecīgi diskvalifikācijas – jo sliktāks ir spēlētāja raksturs, jo vairāk spēlu tas izlaidīs sakrāto kartiņu dēļ.

Krievu menedžeri, veicot pētījumus ir izveidojuši šādu treniņātruma tabulu:

SkillGKDEFWINGPMSCORPASS
11,42,71,62,221,8
223,82,33,22,82,5
32,54,72,83,93,53
42,95,43,24,543,5
53,26,13,654,53,9
63,56,73,95,54,94,3
77,24,25,95,34,7

Bet šobrīd ir pieejama, domājams, precīzāka tabula jau iepriekš minētajā online palīgprogrammā: (http://hattrick-youthclub.org/site/trainingsspeed)

Vārtsargi

Ja skauts atrodot vārtsagu ir paziņojis par tā šībrīža prasmes līmeni vārtos, tad pirmkārt jāliek treniņš standarti + vārtu sargāšana. Šādā veidā tiks noteikts vārtsarga potenciāls vārtu sargāšanā. Kad potenciāls ir zināms un izlases kandidātiem tam ir jābūt ”labi” (solid), tad jāpāriet uz treniņu vārtu sargāšana + standarti. Kad standarti ir uztrenēti jāpāriet uz dubulto treniņu vārtu sargāšana + vārtu sargāšana. Savukārt kad vārtu sargāšana ir sasniegusi maksimumu (dzeltens stabiņš), jāpāriet uz aizsardzības trenēšanu, kas jāveic ar treniņu aizsardzība + aizsardzības pozīcijas. Izņēmums ir situācija, ja spēlētājam ir augsts potenciāls standartos un nav sasniegts maksimums, tad labāks treniņš būs aizsardzība + standarti, turklāt attiecīgais vārtsargs spēles norādījumos ir jāuzstāda kā standartsituāciju
izpildītājs, jo tas dod klāt papildus +25% pie standartu treniņa.
Kopumā vārtsargi trenējas ātri. Aizsardzības prasmi vārtsargiem var pacelt tikai par 1-2 līmeņiem.

Aizsargi

Trenēt aizsargus ir izdevīgi, ja trenēti tiek vairāki spēlētāji ar potenciālu vismaz ”labi” (solid). Šis treniņveids bieži vien ir neizdevīgs, jo treniņātrums ir ievērojami mazāks nekā citām pozīcijām, turklāt arī papilprasmes trenējas lēnāk. Svarīgākās paplidprasmes – flangs, saspēle, piespēles. Aizsardzības pozīcijās spēlējošajiem jauniešiem kā sekundāro papildprasmi ieteicams trenēt tālās piespēles vai flangu, ja tas spēlē kā malējais aizsargs. Lai aizsargiem trenētu saspēli vai vēl ātrāk trenētu flangus, aizsargam attiecīgi jāspēlē kā centra pussargam vai malējam pussargam.
Aizsardzībā spēlē 5 spēlētāji, treniņveids – aizsardzība + aizsardzības pozīcijas. Šādā veidā atklājas spēlētāju prasmes. Lai steidzami atklātu kāda aizsarga potenciālu var izmantot spēles formāciju 2-5-3 kad laukumā būs tikai divi aizsargi.
Kā citus treniņa variantus var minēt aizsardzība + tālās piespēles (ja spēlētājam ir pietiekoši augsts potenciāls tajās), aizsardzība + centrējumi (ja spēlētājam ir pietiekami augsts potenciāls flangā) šajā gadījumā gan aizsardzības treniņi aizkavējas par 1-3 nedēļām.

Kad sasniegts maksimums aizsardzībā, jāpāriet uz papildprasmju treniņu (attiecas uz spēlētāju, kas ir zvaigzne un mērķē uz valsts izlasi, šajā gadījumā turpināt trenēt pārējos aizsardzībā nebūtu prātīgi).
Svarīgākās papildprasmes – saspēle, flangs, piespēles, standarti.

Tālākais treniņplāns atkarībā no spēlētāja potenciāla:

Kad piespēlēs sasniegts max:

Kopumā var teikt, ka kvalitatīvai aizsargu trenēšanai nepieciešams dubultots aizsardzības treniņš, jo aizsargi trenējas lēni.

Centrālie pussargi

Tāpat kā aizsrgiem arī pussargiem ļoti vērtīga ir augsta piespēļu prasme. Bez papildprasmēm pussargi ir vairākas reizes lētāki nekā tādi paši aizsargi.

Pussargu ir vērts trenēt, ja:

Centra pussargiem svarīgi noteikt saspēles līmeni, tādēļ 2-3 treniņi būs jāvelta sekundārajam treniņam – saspēlei: īsās piespēles (centrējumi vai standarti) + saspēle. Lai steidzami atklātu kāda pussarga potenciālu var izmantot spēles formāciju 5-2-3 kad laukumā būs tikai divi pussargi. Ja lielā ”zvaigzne” ir atklāts, tad droši var trenēt saspēli + īsās piespēles.

Tālākais treniņplāns atkarībā no spēlētāja potenciāla:
Kad piespēlēs sasniegts max:

Centrālie pussargi trenējas salīdzinoši ātri.

Malējie pussargi

Šīs pozīcijas spēlētāji trenējas ļoti ātri, bet nav ieteicams trenēt 18 gadīgus jauniešus, jo treniņa slotu ir maz.
Papildprasmes – piespēles, saspēle, aizsardzība, standarti. Malējā pussarga pozīcijā visefektīvāk kā papildprasmi ir trenēt piespēles.
Pamatā treniņam būtu jābūt centrējumi + malējie uzbrukumi. Šāds treniņš ir izdevīgāks nekā centrējumi + īsās piespēles, jo var ātrāk atbrīvot aizņemtos malējo pussargu slotus un pāriet uz papildprasmju trenēšanu – saspēli un aizsardzību.
Ja flangs ir gandrīz sasniedzis max, tad spēlētāju/s var likt spēlēt malējā aizsarga pozīcijā, kur tam/tiem jātrenē centrējumi + aizsardzība. Šādā gadījumā būs tikai 50% flanga treniņš, bet tiks trenēta arī aizsardzība (kā sekundārais treniņš). Šādi atbrīvojas vietas malējo pusargu pozīcijās un tur var trenēt citus perspektīvus spēlētājus – flangerus.

Kad flangā sasniegts max:

Uzbrucēji

Uzbrucēji ir dārgi, it sevišķi, ja tiem ir papildprasmes.
Papildprasmes – piespēles, flangi, saspēle (TDF gadījumā). Gan piespēles, gan flangus ir ērti trenēt kā sekundāro treniņveidu, bet flangi tomēr būtu jātrenē uzbrucējam spēlējot kā malējam pussargam (pēc max sasniegšanas realizācijā).
Ja jāuztrenē vairāki prasmes līmeņi, tad jātrenē realizācija + realizācija.
Ja nav zināms uzbrucēja potenciāls realizācijā, tad īsās piespēles + realizācija. Lai steidzami atklātu kāda uzbrucēja potenciālu, var izmantot spēles formāciju 5-4-1 vai 3-5-1 kad laukumā būs tikai viens uzbrucējs.

Kad realizācijā sasniegts max:

Treniņātrums ir nedaudz lielāks nekā centrālajiem pussargiem. Spēlējot uzbrucēja pozīcijā, piespēles trenējas 100%, savukārt flangi krietni vien neefektīvāk.

Trešā daļa:

”Copes lietas”

Spēlētāji tiek ģenerēti un ‘’sēž” attiecīgā reģiona spēlētāju bariņā. Šiem spēlētājiem jau ir noteiktas prasmes.
Skauts pārskata šo pulciņu un izvēlas vienu no spēlētājiem, viņš ziņo par spēlētāja divām – esošo un potenciālo prasmi kādās no trim pašām augstākajām prasmēm. Dažkārt treneris paziņo arī par spēlētāja vispārējo prasmju līmeni. Treneris var paziņot arī par esošo un potenciālo prasmes līmeni vienai un tai pašai prasmei.
Spēlētāju bariņi reģionos atjaunojas spēlētāju izvilkšanas un novecošanās rezultātā. Jauniešu daudzums reģionos atjaunojas pēc ikdienas HT apdeita, tādēļ skautiem labāk zvanīt tūdaļ pēc apdeita, kad vēl nav izvilkti daudzi perspektīvi spēlētāji un izvēle vēl ir pietiekami plaša. Spēlētāju daudzums reģionā atkarīgs no menedžeru komandu skaita, kas reģistrētas reģionā.
Ieteicams vienmēr komandā paņemt pēdējā skauta piedāvāto spēlētāju, lai arī tas izskatās vājš, jo tas palīdz ātrāk atjaunoties spēlētāju klāstam, kas savukārt ātrāk ļauj parādīties supertalantiem. Neperspektīvie spēlētāji (ja tas ir pārbaudīts) nav jālaiž laukumā, jo treneris ziņos par tiem tā vietā, lai paziņotu kaut ko par perspektīvajiem spēlētājiem.

Vispārējais spēlētāja līmenis

Tā ir vidējā aritmētiskā trīs spēlētāja labāko prasmju summa.

Kā zināms, prasmēm ir apakšlīmeņi:
vāji (weak) – no 4,0 līdz 4,9
neatbilstoši (inadequate) – no 5,0 līdz 5,9
apmierinoši (passable) – no 6,0 līdz 6,9
labi (solid) – no 7,0 līdz 7,9
Vispārējais prasmju līmenis ”teicami” (excellent) līdz šim nav novērots.
Bieži vien menedžeri balstās uz kopējā zināmā prasmju līmeņa (trīs labāko prasmju aritmētisko summu), lai noteiktu kādu no saskaitāmajiem šim galaskaitlim.

Vispārējais spēlētāja līmenis ir šādās robežās:
vāji (weak) – no 12,0 līdz 14,9
neatbilstoši (inadequate) – no 15,0 līdz 17,9
apmierinoši (passable) – no 18,0 līdz 20,9
labi (solid) – no 21,0 līdz 23,9

Šīs robežas gan nav skaidri definētas un var būt nobīdes uz abām pusēm, jo spēles izstrādātāji nav izskaidrojuši kā šis vispārējais līmenis precīzi tiek aprēķināts.
Kā var noprast, tad vārtsargiem vispārējais līmenis būs zemāks nekā pārējiem laukuma spēlētājiem, tādēļ ļoti zems vispārējais līmenis var norādīt, ka spēlētājs visticamāk ir vārtsargs.
Kā iepriekš minēts, zinot vispārējo jaunieša prasmju līmeni un vienu vai divus potenciālos augstākos līmeņus, var aptuveni noteikt potenciālus atlikušajās prasmēs.

Dažkārt pēcspēles ziņojumos parādās trenera ziņojums, ka kāds no spēlētājiem ir nospēlējis labāk par savām patiesajām spējām. Tas ne vienmēr nozīmē, ka spēlētājs ir parādījis krietni labāku sniegumu zvaigžņu izskatā, bet tas viennozīmīgi nozīmē, to, ka spēlētājs vēl var uzlabot savas prasmes attiecīgajā pozīcijā.

Spēlējot jauniešu komandā, spēlētājs nekrāj pieredzi. No akadēmijas jaunietis iznāks ar tādu pieredzi, ar kādu tas ir ticis radīts.

autors: Aeon8

Pamatā apraksts ņemts no krievu konfām Academy Club sagatavoto (13379581.1) kā arī globālās konfas rakstiem, piemēram, (13230384.1) + paša u.c. menedžeru zināšanas. Ieteikumi, labojumi utt. are welcome. :)

source:http://www.hattrick.org/Forum/Read.aspx?t=13492653&n=1&v=2

Author: Aeon8 on 2009/11/21
Category: Raksti
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Last articles