Gatavība spēlei (Forma). Viss ir ļoti vienkārši!

Kādēļ gan ir jāraksta raksts par formu, ja viss ir ļoti vienkārši? Tāpēc, ka par spīti šā temata vienkāršībai, zināšanu un sapratnes līmenis menedžeru starpā ir ļoti zems. Mēģināšu aizpildīt šo caurumu, un padalīties ar saviem priekšstatiem par šo lietu.

I. ABC

Kā un kāpēc mainās forma, vai ir iespējams pārvaldīt šo procesu? Ceru, man nav jāatgādina, ka forma ir atkarīga no trenera prasmes, palīgu skaita, treniņu intensitātes u.c. Tāpat visi atceras, par spēlētāja iespēlēšanas svarīgumu, nedēļas spēļu laikā, un par tekošās (pašreizējās) un mērķa (vispārējās) formas esamību. Tādēļ uzreiz pāriesim pie tā, kas notiek ar formu, treniņa laikā?

 1. Tekošā forma tuvojas mērķa formai, šī procesa ātrums nav zināms, apmēram tas ir vienāds ar 1/3 no formu starpības, to var novērtēt, aplūkojot maksimālās redzamās formas izmaiņas. Vairāk par trim līmeņiem es neesmu redzējis.
 2. Ja starpība starp formām ir pavisam niecīga, tekošā forma noapaļojās līdz mērķa formai. Tas nav precīzi, bet vismaz tas ir precīzi pie mērķa formas 8(izcili). Un uz aci, pēc 4-5 treniņiem forma mainīties pārstāj – pat spēlētājiem ar milzīgu TSI, starpību nevar pamanīt.
 3. Tekošajai formai, tiek uzlikts sods, kas to samazina. Soda lielums ir atkarīgs no izturības treniņa procenta. Jo tas ir lielāks – jo lielāks ir sods. Pie izturības 100%, sods būs ap 1/2 no līmeņa, varbūt mazliet lielāks.
 4. Dažiem spēlētājiem mainās mērķa forma. Atkal jau, precīzu zināšanu nav, bet droši vien tas notiek, apmēram ar 1/3 no komandas spēlētājiem. Tieši šajā etapā, nostrādā tādi modifikātori, kā trenera prasmes līmenis, trenera palīgu skaitlis, iespēlēšana u.c.

Ja trenējas NE forma, tad tā arī viss beidzas (nu tur vēl trenējamā prasme kādam uzlec, bet par to rakstīt nav interesanti).
Ja trenējas tieši forma, tad pie saņemtās tekošās formas nāk klāt bonuss. Es novērtēju viņu apmēram uz 1/2 no līmeņa, pēc analoģijas ar sodu no izturības, bet var arī būt, ka viņš rēķinās sarežģītāk. Piemēram, ir atkarīgs no trenera līmeņa, no tekošās formas u.c. bet komandu vairākumam “1/2 no līmeņa” – ir labs tuvinājums.
Kādus plusus komandai dod ilgstošs formas treniņš, tieši no mērķa formas viedokļa? Nekādus. Es uzskatu, ka nekādas labas formas iekrāšanas nav. Uz kāda pamata es tā domāju? Plusi varētu būt divu veidu: mērķa formas izmaiņu uzlabota dinamika, un/vai bonusu uzkrāšana pie tekošās. Es neredzu apstiprinājumus nedz pirmajam, nedz otram. Ja vien mērķa forma manāmi ietu plusā, mēs uz formas grafika redzētu divus lēcienus – formas treniņa pirmajā nedēļā un otrajā. Pirmajā no bonusa pie tekošās, uz otrajā no bonusa pie mērķa formas. Reāli ir redzams tikai viens lēciens – pirmajā nedēļā. Tātad, vai nu nekādas īpašas izmaiņas mērķa formā nav, vai tās ir ļoti niecīgas. Bez tam, ir ļoti sarežģīti izskaidrot, spēlētāju ar sliktu formu esamību, komandām kas labu laiku trenējušas tiem formu. Ja bonusi iekrājas, tad pat pēdējiem alkoholiķiem ir pamazām jāceļas no žūpības. Bet ne, neceļas -(
Var iedomāties – ka bonusi tiek doti ne visiem, ka kādam ilgu laiku neveicās, bet kopumā komandā, kaut kas labs krājas… iedomāties var, bet apstiprinājumu tam atrast nesanāk. Skatoties uz formas grafikiem var redzēt, ka vidējā komandas forma pieaug, bet tālāk nekur viņa nepieaug, bet svārstās uz visām pusēm.

II. Rokam tālāk un dziļāk

Kādi paši iemīļotākie maldi, klaiņo dažu pilsoņu prātos? Ir ļoti iemīļota hipotēze par to, ka var vai nu “pārliet” labu formu no sētniekiem uz pamatsastāva spēlētājiem, vai, ja gribat, savākt jūsu komandas negatīvo karmu un „pārliet” to sētniekiem. Nopirkt jebkuras drazas teicamā formā un turēt tos komandā bez iespēlēšanas, tad to forma nokritīs, bet pārēji spēlētāji viņu nez kāpēc pacels. Pēc tam, vajag šos bojātos sētniekus atlaist, bet nākamos nopirkt. Daži tā arī darīja un pat ziņoja par ļoti labiem rezultātiem. Nu-Nu -) Hipotēze paredz “kop komandas” formas esamību, pie kuras cieši ir piesieta visu spēlētāju forma. Šajā gadījumā, ja kāds formu nomet, bet kop komandas forma bija augsta, tad citiem spēlētājiem ir šī forma obligāti jāpaceļ.
Ja vien hipotēze būtu pareiza, vidēja forma komandā būtu konstanta. Bet tā tas nav, Arī spēles rokasgrāmatā nenieka nav rakstīts, par viena spēlētāja formas atkarību no citu spēlētāju formas. Nu un beidzot, pēc daudziem izstrādātāju lēmumiem redzams, ka tie izvēlas vismazāk resursietlipīgās pieejas. Bet kop komandas formas uzskaitei, ir papildus jāpatērē resursi. Kapeikas, bet tomēr…
Otrie maldi, kurus es gribētu pieminēt, ir tas, ka “formu nevar pārvaldīt”. Tas ne pavisam nav tā -) Nevar pārvaldīt atsevišķa spēlētāja formu, un nevar nekādā veida pacelt konkrēta spēlētāja formu. Bet tas arī nav pieprasīts! HT ir uzbūvēts tā, ka spēlē nevis atsevišķu spēlētāju, bet gan visas komandas reitingi, bet pārvladīt komandas formu kopumā var! Ja jums ir kvalitatīvs treneris, daudz palīgu, augsta treniņu intensitāte, un jūs neaizmirstat katru spēlētāju reizi nedēļā iespēlēt – jūsu vidējā forma būs pietiekamā līmenī. Un ja komanda ir saformēta pareizi – tas ir, jūs esat izvairījies, no lielas atšķirības spēlētāju prasmēs (sabalansēts sastāvs), tad problēmas ar formu, pat 2-3 pamatsastāva spēlētājiem, nebūs katastrofa. Atceraties to, ka starpezonā un pirmajās 2-3 čempionāta nedēļās, forma brūk visā HT, un nejauciet sev un citiem galvu, ar činkstēšanu, par iemeslu “nu kāpēc tieši man tāda bēda?”. No citas puses skatoties, dzinējs asaru mīl un lieku reizi apraudāties arī nenāks par sliktu -) Tikai dariet to lūdzu savas līgas forumā -)
Vai var izvairīties no formas soda, no izturības?
Pēc pirmā acu uzmetiena, jautājums ir dumjš. Jo zemāk par 5% izturībai neuzliksi, bet tas nozīmē, ka kaut mazs sods, bet būs. Bet ja jūs gribat izvairīties no šā soda, es jūs tagad iemācīšu – uzmanāt rokas ;) Es zinu divus veidus, bet varbūt, ka to ir vairāk, meklēsim.

 1. Ja spēlētājs ir traumēts, kaut vai uz +1, viņš nesaņems izturības treniņu! (tiesa, tad tā spēlētājam krīt). Reiz nav plusa no izturības, tad nav arī mīnusa! Ir piemēri, kad spēlētājiem ar traumu, forma paceļās līdz teicamai, treniņu apdeitā. Brīnišķīgs rezultāts, ja tikai šis traumētais spēlētājs paspēs laicīgi izveseļoties. Bet izturība nokritīs, kas ir ne visai labi. Nu un beidzot, ir sarežģīti satraumēt konkrētus spēlētājus. Tādēļ šis veids ir tāds… uzjautrinošs, un gandrīz nelietderīgs. Vai nav cita, vadāmāka un vieglāk sasniedzama? Ir!
 2. Treniņa zaudējums. Jūs smiesieties, bet pie treniņa zaudējuma, izturība arī netrenējas, tāpat kā galvenā prasme. Tādēļ var nospēlēt līgā ar 4 centrālajiem pussargiem, kausā vispār visus 5 var ielikt, un bonusā saņemt soda neesamību pie formas visai komandai…

Nu kā, ir labi veidi? piekrītu, ne visai. šo izkropļojumu vietā, ir vienkāršāk patrenēt formu un saņemt arī izturību un formu. Tātad, ja mēs redzam komandu, kurai ir kaut vai viens spēlētājs teicamā formā, tad komanda drīzāk trenē formu. Izņēmumi ir sekojoši:

Pēdējo punktu pārbaudīt ne vienmēr ir iespējams, bet ja maču ar vairāk par 3 spēlētāju vienā līnijā neredzam, un ja menedžeris ir pieredzējis, tad drīzāk, ka treniņa zaudējums nebija, un tātad tomēr trenējas formu.
Laiks pāriet pie trešās nodaļas, kurā apspriedīsim kādēļ ir jātrenē formu, kad un kā.

III. Harikiri rokasgrāmata

Tādas sadaļas pieņemts uzsākt ar brīdinošiem uzrakstiem, piemēram “uz jūsu bailēm un risku, mēs neparko neatbildam” un bla-bla-bla. Es jūs pabrīdināju, un pāriesim uzreiz pie lietas.
Tātad, formas treniņa plusi ir acīmredzami – ceļas lietderības koeficients jūsu spēlētājiem, jūs neesat ierobežoti taktikas izvēlē un ar spēlētāju izraudzīšanu uz maču, jūsu komanda uzrāda augstākus reitingus, un uz tā rēķina panāk labākus rezultātus. Mīnusi arī ir acīmredzami – komandas spēks neaug, spēlētāji ilgtermiņa perspektīvā spēcīgāki netop, ienākumus no treniņa jūs negūstat. Pamatojoties uz to ir jānoskaidro, kad formas treniņš ir attaisnots? Es redzu trīs variantus:

 1. Deflācijas uzplaukuma periods. Tādos periodos treniņš ienākumu gandrīz nenes, un jūs maz ko pazaudēsiet, atsaktoies no tā. Tai pašā laikā, jūs krasi uzlabojat otro peļņas avotu – ienākumi no jūsu maču un papildus kausa kārtu apmeklētības.
 2. Kad mērķis attaisno līdzekļus -) Tas ir, kad uz spēles tiek likts Kauss vai Čempionāta medaļas Zelta vai vēl kaut kas, kas jums ir vērtīgs. Uzreiz pielabošu, ka dabūt čempiona nosaukumu, kaut kādā trešajā līgā, es par super mērķi neuzskatu, bet ja jums tā ir sapņu robeža – tad uz priekšu.
 3. Vienreizējs formas treniņš, kāda lielāka stratēģiskā mērķa sasniegšanai. Piemēram, uzvara kvalifikācijas mačā, vai čempiona nosaukums līgā vai kaut kas tāds.

Formas treniņš būtu kategoriski noliedzams iesācējiem. Es neticu, ka ar tiem var notikt variants “divi” vai variants “trīs”. Un variants “viens” ir ļoti apšaubāms, par cik nedz fanu kluba, nedz stadiona iesācējam nav un dzīvot uz naudu no mājas mačiem viņš nevar. Kā pareizi sagatavoties ilgstošam formas treniņam? Es piedāvāju rīkoties sekojoši:

 1. Visas trenējamos jauniešus ir jāpārdod. Uz Augsta līmeņa spēlētājiem tas attiecas, kaut kur līdz 23-25 gadiem.
 2. Pieredzējušo veterānu iepirkšana, 28- gadu un vecākus.
 3. Iepērkoties rēķināties ar ļoti garu rezerves soliņu. 3 uzbrucēji, 6-7 pussargi, 4-5 aizsargi – tas ir minimums.

Ko mēs no tā iegūsim? Večuku algas ir ne pārāk augstas. Pie tam vēl, var ņemt spēlētājus ar mazliet zemākām prasmēm, nekā tie, kuri bija jums līdz tam. Tādēļ par spīti garam soliņam, algas varētu saglabāties iepriekšējā līmenī. Ka arī mums ir liela spēlētāju izvēle.
Gandrīz uz katru maču, mums ir pieejami 6-7 pussargi, no tiem kādi 4 labā vai teicamā formā. Tieši tas pats arī ar citām līnijām. Mums ir brīvība taktikas izvēlē – raugoties uz pretinieku mēs varam izvēlēties spēles modeli, kurš ir maksimāli neērts viņam. Un apspēlēt pussargu treneri ar pretuzbrukumiem, uzbrucēju treneri ar pussargiem, bet aizsardzības treneri vienkārši apspēlēt, kā mums vairāk patīk. -) Dabiski, ir jāiespēlē pāris izkārtojumus. Uzskatu, ka 3-5-2 un 3-4-3 būs pilnīgi universāls variants. Pretuzbrukumus var spēlēt vai ar 4-4-2 palīdzību vai radikāli ar 5-2-3. Mūsu komanda tagad ir bargs spēks, mums ir nodrošināts zelts, kauss un galēja līgas biedru antipātija. Pāris apļu līdz sezonas beigām, kad mēs jau būsim nodrošinājuši čempiona nosaukumu, var liekos večukus pārdot, nopirkt dažus jaunus un patrenēt komandai standartus. Noderēs!

IV. Pacietības māksla

Ko darīt, ja jūsu līgas biedrs ir pārgājis uz formas treniņu? Kā var pretoties viņam? Atbilde ir vienkārša – nevar. Mācieties būt līderis, nav jāskatās uz citiem – lai citi uz jums skatās. Tiem, kas nav sapratis šo dziļu filozofisku prātulu, dodu saprotamāku padomu – ir jāturpina darīt to, ko jūs darījāt.
Ir divi cēloņi kāpēc jums nav jābaidās no formas treneriem: viņš vai nu aizies uz augšu, vai izputēs, vai un gan tas, gan tas uzreiz. Tagad cenas uz spēlētājiem ir tādas, ka cilvēks, kurš attsakās no treniņa, zaudē tādu naudu, kuru viņš nekādīgi neatlīdzinās. Viņš ļoti strauji sāks atpalikt no jums attīstībā. Īpaši tas būs jūtams, kad viņš nevarēs vai negribēs iet uz augšu. Šajā gadījumā, pēc pāris sezonām jūs viņu apspēlēsiet, par spīti viņa formai un taktikas brīvībai. Nu bet ja viņš tomēr aizies uz augšu, tad viņš jau nebūs jūsu raizes, lai par viņu sāp galva citiem. Jūsu uzdevums – maksimāli ātri un efektīvi nostiprināt savējo komandu, un tagadējos finansiālajos apstākļos, tas ir iespējams tikai caur prasmju treniņu.
Bet! Protams, ka, ir “bet” -) Ja jūsu prognoze pa ienākumiem no treniņa nav iespaidīga, ja jūs esat jau gandrīz pašā augšā, ja jaunos spēlētājus trenēt jums nu nepavisam nav pa rokai, bet gan dzīvot kaut kā vajag… tad padomājiet par pāreju uz multiskillu treniņu vai izlasiet vēlreiz uzmanīgi iepriekšējo nodaļu un padomājiet par to, tā nav tieši jums uzrakstīta? -)

V. Diženais Bambucha

Es ilgi domāju, kur es varētu ielikt šo sadaļu – bet visur tas izrādījās nevietā. Tad es vienkārši aizstāju to ar epilogu. Es jums vienkārši nedaudz izstāstīšu par Bambuchu.
Katram menedžerim HT ir savējie elku dievi. Tad lūk, pēc manām domām, Bambucha (FC Peredelkino) ir Krievijas HT pats diženākais un sekmīgākais menedžeris. Lūk tā – nedz daudz, nedz maz – pats sekmīgākais. Kāpēc es tā domāju? Man ir svarīgs ne tikai sasniegtais rezultāts, bet arī resursi kas ir iztērēti tā sasniegšanai. Bija daudz jauku čempionu, to skaitā arī daudzkārtēji, bet tikai vienu no tiem es vērtēju tikpat augstu (bet neteikšu kuru!), tāpat kā Sergeju. Man čempiona Bambucha’s zelta medaļas vērtība ir ļoti augsta tāpēc, ka tā tika sasniegta ar smieklīgiem resursiem. “Zelta” sezonā, algas viņa komandai bija vismazākās visā Virslīgā, un viņš nenodarbojoties ar skilltreidu nopelnīja naudas čupu. Kā viņam tas izdevās? Formas treniņš dziļas deflācijas periodā. Un tas ir tas cēlonis, kādēļ es uzskatīju par lietderīgu šeit pieminēt Sergeju. Lūk, pāris atsauču:
Alga uz Čempionāta beigām http://alltid.org/league/3187/teamsalary/0/19/
TSI uz Čempionāta beigām http://alltid.org/league/3187/teamworth/0/19/
Man liekas, ka tas ir spīdošs piemērs tam, kā cilvēks izmantoja situāciju savā labā, un varēja pārspēt bagātākus un jaudīgākus klubus.

Ar šo es savējo rakstu nobeidzu. Panākumus jums, un labas formas!

autors: Olal,
tulkoja: -Next-, RalfsR
source:http://olal.su/index.php?option=com_content&view=article&id=86:2008-04-25-19-50-57&catid=36:2008-02-16-23-34-49&Itemid=54
Author: Former User on 2009/11/21
Category: Raksti
Tags: , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Last articles